Intelektualna igra "pametna i pametna" za osnovne razrede. Igra "pametna i pametna"

cilj: sposobnost primjene znanja u praksi, za razvijanje inteligencije, pamćenja, erudicije, logičkog mišljenja među studentima, za poticanje interesa za proučavanje humanističkih znanosti oprema:   igračke staze, kartice s pitanjima, kartice s imenima, naredbe "Pametnih ljudi". Sudionici:   učenici od 8. do 11. razreda

Postepeni opis.

Pripremna faza.

      Sastavljanje zadataka za svaki krug. Priprema potrebnog za igru, izrada naloga "Pametno". Sastavljanje popisa sudionika i odabir članova Areopagusa.

Napredak u igri

Organizacijski trenutak.

Pozdrav od domaćina.   Najava imena i pravila igre. Podnošenje sudaca - članova Areopagusa.

Pravila igre:

Događaj je razvijen slično televizijskoj igri "Pametan i pametan."

      Tijekom kvalifikacijskog kruga potrebno je odabrati sudionike u igri - agoniste. Stoga svi koji dođu u igru \u200b\u200bodgovore na učiteljeva pitanja, ako odgovore ispravno, zaslužuju naredbu "Pametan čovjek". Trojica učenika koji su postigli najviše naloga prolaze u drugi krug, postaju agonisti, a preostali sudionici su teoretičari (obožavatelji). Uvjeti drugog kruga: na zelenoj stazi možete pogriješiti 2 puta, na žutoj - 1 put, na crvenoj - ne možete odgovoriti pogrešno. Ako sudionik nije mogao odgovoriti na pitanje, pravo na odgovor prenosi se na teoretičare (obožavatelje), onaj tko prvi digne ruku odgovara, ako je točno odgovorio, dobiva nalog.

    Pobjednik je igrač koji brže prolazi svoj trag s najmanje kaznenih bodova.

    Učenici s najvećim brojem narudžbi određuju pravo izbora zapisa. Provedeno između tri agonista. Njima se daju listovi s izrazima u kojima su napravljene pogreške. Agonisti moraju pronaći pogreške u minuti i ispraviti ih.

Izbor Agonista:

      Demokracija - Demokracija
    Trkalište - trkalište
    Stratek - strateg
    Amfara - Amfora
    Arator - orator
    protekcionizam - protekcionizam
    tolerancija - tolerancija
    Kalonija - kolonija Pitanja za 1 agon:

    3. Tijekom Domovinskog rata 1812. godine dogodilo se da su ruski vojnici u žestini bitke ili   noću su pogrešno zarobljavali i ponekad ubijali vlastite časnike. Zašto je došlo do ove pogreške?

(većina ruskih časnika u modi toga vremena savršeno je poznavala francuski jezik i često ga govorila).

    9. U 19. stoljeću, moskovski liječnik Christian Lauder osnovao je uspostavu „umjetnih mineralnih voda“ u kojoj su posjetitelji vodili lagodan, pasivan način života. Kako su se zvali posjetitelji ovog mjesta?

(Vodeći kotači)

    Njegovo pravo ime prevedeno je kao "kovano iz željeza", a naslov "veliki kan". Ovaj osvajač je rekao: "Strah je ispred mojih trupa, a sablje samo dovršavaju posao." Kako se zove ta osoba.

(Džingis Kan)

    Naziv "Rusko more" često se koristi u drevnim rukopisima, jer su tamošnji preci imali najveći broj brodova, ali su ga nakon toga izgubili na duže vrijeme, a opet su mu se vratili tek u 18. stoljeću. Kako se sada zove ovo vodeno tijelo?

(Crno more)

Pitanja za 2 Agona - točno:

1. Predsjednik Ruske Federacije po službenoj dužnosti je predsjednik Vlade Ruske Federacije.

(Br)

2. Ruska Federacija je sekularna država. ( da)

3. O kojem terminu govorimo?

Pravo izbora, tj. pravo građana da sudjeluju na izborima za tijela državne vlasti i samouprave.

(Pravo na glasovanje)

4. Ustav Ruske Federacije definira Rusiju kao:

A) savezna država

B) unitarna država

C) sekularno stanje

D) klerikalno stanje

D) socijalna država

(a, c, d)

5. Republika može biti:

A) simetrična

B) asimetrična

C) predsjednički

D) aristokratski

D) parlamentarni

(c, d)

6. Grci - agora, Novgorođani - veče, a Kozaci -?

(Krug)

7. W. Churchill nazvao ga je "najgorim oblikom vlasti", ne uključujući, naravno, sve ostale. O čemu je govorio?

(O demokraciji)

Pitanja za 3 Agona - Broj:

    Koja je udaljenost između Carigrada i Konstantinopola?

(Ovo su imena jednog grada)

    Pjesnik Simonov je u pjesmi napisao da se bitka odvijala

"Na plavoj i mokroj

Čudesno ispucani led

Na šest tisuća sedamsto pedeset

od godine stvaranja "

O kakvoj je bitci pisao? Zašto je led bio "mokar"? Kad se dogodila ta bitka? Zašto pjesnik označava drugi datum?

(Govorimo o Ledenoj bitci, koja se dogodila na jezeru Peipsi. Ledo se malo rastopio, budući da je bilo proljeće. 5. travnja 1242. Datum označen starim kalendarom 6750-1242 \u003d 5508 5508 + 2014 \u003d 7522 iz Stvaranja svijeta).

Pitanja za 4 Agon Overseas:

1. Koja je najduža rijeka u Velikoj Britaniji? (Thames)

2. Gdje sjedi engleski parlament? (Westminsterska opatija)

4. Što je francuski kralj rekao, "Je li me država?" (Luj 14)

5. Što znači engleska poslovica "Time out of mani" (vrijeme je novac)

6. Što znači engleska riječ: cjenik (cjenik ili cjenik)

Slika (slika)

Cheeseburger (sendvič sa sirom)

    Što znači "butik" na francuskom (mala trgovina)

"Prigušivač" (sakrij nos)

Pensne (štipanje nosa)

    Što znači engleska poslovica "Time out of mani"? (vrijeme je novac)

Za užinu.

Stanovnici Moskve - Muskovci, Muskovci

Kako nazivate stanovnike Sankt Peterburga, Tule, Arhangelska, Kurska, Perma?

(petersburger, Petersburger; tulake, tulule; arkanđeo-gradan, arkanđeo-grad; piletina, piletina; Perm, Perm)

Općenito je prihvaćeno da nam je iz Bizanta zajedno s kršćanskom religijom stigao veseli novogodišnji praznik.   Međutim, poganski korijeni jasno se nalaze u narodnim tradicijama proslave Nove godine, što znači da su nastali mnogo prije krštenja Rusije. Nažalost, nismo imali nikakve podatke o tome kako su Slaveni slavili predkršćansku novu godinu.

Kad su naši preci prihvatili europski julijanski kalendar, za njih je započela nova godina koja počinje 1. ožujka. Ali to je bio samo službeni praznik, koji ljudi nisu osobito poštovali. Ako se u mediteranskim zemljama početak ožujka poklapao s početkom poljoprivrednih radova, onda je u Rusiji, a posebno na sjeveru Rusije, u to vrijeme još uvijek ležao snijeg. Stoga su svečane ceremonije posvećene zimskom solsticiju, kada "stari umre i novo sunce", bile mnogo popularnije među ljudima.

Pravoslavna crkva je 1492. (a prema drugim izvorima - 1348.), odlukom Nikejskog vijeća, odgodila Novu godinu od 1. ožujka do 1. rujna. Od tada, u Rusiji su se počeli dočekati nove godine na jesen. Ovaj praznik također nije mogao postati popularan. Početak rujna podudarao se među seljacima u jeku žetve, kada više nije bilo pitanja o odmoru. Međutim, mnoge službene ceremonije bile su vremenski usklađene s Novom godinom. Uoči početka nove godine diljem Moskve zvučala su zvona, a sutradan se na Crvenom trgu okupilo veliko mnoštvo ljudi, koje je suverenik čestitao.

Ali ta tradicija nije dugo trajala. Želeći držati korak sa zapadnim zemljama, Petar Veliki zabranio je Rusima da u rujnu slave novu godinu. Posebnim odredbama od 15. i 19. prosinca 1699. blagdan je odgođen za 1. siječnja, a kronologija se sada provodila ne iz stvaranja svijeta, nego iz Kristova rođenja. A ako ranije nije bilo uobičajeno da obični ljudi jedni drugima požele srećnu Novu godinu, onda je to od sada do sada svačija dužnost.

Prva Nova godina proslavljena je vrlo bučno: u noći između 31. prosinca i 1. siječnja 1700. godine ljudi su se zabavljali svečanim vatrometom i povorkom na Crvenom trgu. I nakon 4 godine sva proslava Nove godine preseljena je u Sankt Peterburg. Pod Petrom I, masovni festivali i maskare u tvrđavi Petar i Pavao postali su posebno popularni. Na tim su se maskenbalima zabavljali i obični ljudi i plemići, koje je predvodio sam car.

Kao što se i očekivalo, „zimska“ Nova godina nije odmah ušla u korijen u Rusiji. Naši preci su dugo pokušavali potajno dočekati rujnu novu godinu, ali Petar se prilično žestoko borio s takvim pokušajima. Strogo je osigurao da su do 1. siječnja sve kuće bile ukrašene grančicama smreke, smreke ili bora, koje su u to vrijeme trebale biti ukrašene orasima, voćem, pa čak i jajima. Postupno, Rusi su se počeli navikavati na novi praznik, ljudi su razvili nove tradicije i vjerovanja. Na primjer, bogat svečani stol počeo se smatrati jamstvom obiteljskog bogatstva za cijelu godinu koja dolazi. Početkom 19. stoljeća u Rusiji se pojavio šampanjac. Ubrzo je ovo piće postalo sastavni dio svake novogodišnje trpeze, kao i do danas. Za vrijeme vladavine cara Nikole I. cijela su božićna drvca postepeno dolazila zamijeniti ukrase s četinjačkih grana. Tradicija ukrašavanja smreke za Novu godinu i Božić utvrdila se negdje sredinom XIX stoljeća. Otprilike u isto vrijeme na novogodišnjem stolu pojavila se i poznata guska u jabukama.

Sovjetsko doba postalo je svojevrsni test za novogodišnje i božićne praznike. Naravno, sada slavimo Novu godinu ne baš onako kako su je dočekali naši preci, a ipak raspoloženje veselog zimskog praznika, čija se tradicija razvijala tijekom stoljeća, živi u nama do danas.

Intelektualna igra za učenike osnovnih škola

"Pametan i pametan."

Sastavila učiteljica osnovne škole L. Latypova

ciljnatjecateljske igre "Pametan i pametan":

    Stvaranje uvjeta za razvoj inventivnog razmišljanja, proizvodnih aktivnosti, digitalne pismenosti, učinkovite komunikacije i kreativnih sposobnosti učenika osnovne škole.

    Proširite kreativnu maštu djece, maštu, mišljenje.

    Razvijati znatiželju, neovisnost, sposobnost rada u timu i moći se radovati uspjesima drugova.

    Da potaknete interes za učenje ruskog jezika.

Ciljevi nagradne igre:

    pojačati kognitivnu aktivnost djece;

    doprinijeti razvoju sposobnosti ispravnog izražavanja svojih misli na ruskom;

    stvoriti uvjete za razvoj samoorganizacije, sposobnost organizacije svojih aktivnosti, verbalizaciju znanja;

    promovirati razvoj osobne odgovornosti i komunikacijskih vještina tijekom rada u timu.

oprema : klasa ukrašena balonima, plakatima. U učionici su dva stola suparničkih timova, stol za domaćina na koji su postavljene kartice s pitanjima, rekviziti za glazbene stanke, kartice s zadacima, čips, prezentacija.

Procijenjeno trajanjenatjecateljske igre :   35-40 minuta

Interdisciplinarna komunikacija:   "Svijet", "Ruski jezik", "Matematika", "Čitanje".

Zvuči pjesma „Što se uči u školi“.

Napredak događaja.

vodeći . Dobar dan, dragi momci i gosti! Zadovoljstvo nam je što vas možemo pozdraviti na intelektualnoj igri "Pametan i pametan"! Naziv ove igre nije slučajan. To je za pametnu, pametnu i brzu djecu.

U našoj sobi postoje obožavatelji. O njima ovisi i pobjeda timova.

Podsjećamo na pravila ponašanja: NEPOTREBNO je: vrištati, stvarati buku, miješati se, promicati.

MOŽE: navijati za ekipu, odgovoriti, a zatim, kad se pita, pratite rezultate natjecanja.

U dvorani je prisutan i žiri koji će pratiti ispravne odgovore timova i pregledati zalihe.

Predstavljam vam ekipe sudionika: ovo je Pochemuchki i Znayki tim.

Svaki tim održava pozdravnu prezentaciju.

vodeći.   Super je što smo se danas svi ovdje okupili!
Cilj vidimo, a to znači da nas samo njeguje!
Imamo rezervno znanje za osvajanje vrhova!
Pametni smo i pametni. Vrijeme je za igru!

Moto ekipe Pochemuchki je:

"Raspitujemo umove. Postavljamo pitanja o" tebi ".

"Zašto" je omiljeno pitanje. Pomaže nam da rastemo. "

Moto ekipe „Znaj“: "Mi volimo učiti, volimo čitati, želimo znati sve znanosti na svijetu!"

Zagrijati   (na ploči se nalaze pitanja Tko? Što? Svaka ekipa se izmjenjuje i zapisuje riječi; riječi moraju biti odabrane iz karata) Koji će tim prvi ispuniti zadatak, prvo će steći pravo odgovarati na natječajna pitanja.
1 TOUR - KNJIŽEVNO NATJECANJE

Voditelj postavlja timovima pitanje. Za svaki točan odgovor, žiri prikuplja 1 bod.

1 zadatak.

✓ Koji je junak A. Tolstoja prodao abecedu i kupio kartu za lutkarsko kazalište? (Pinocchio)

✓ Kome se okrenulo 11 braće princa iz priče H. H. Andersena? (U labudovima)

✓ Koji je junak R. Kiplinga odrastao u čoporu vukova? (Maugli)

✓ U koga se pretvorila ružna patka iz priče iz G.-H. Andersen? (U labudu)

2 zadatak , Izgovorite riječ - imenovajte najpoznatije književne junake.

Pitanja za 1. tim. „Tko zna?”

Baba ... (Yaga).

Leti ... (Clatter).

Kornjača ... (Tortilla).

Pčela ... (svibanj).

Sova ... (Bumba).

Brate ... (zec).

Sivka- ... (Burka).

Pitanja za 2. tim "Znaj"

Piletina ... (Ryaba).

Krokodil ... (Gene).

Mala kuća ... (Kuzya).

Poštar ... (Pechkin).

Crvena ... (jahačica).

Koschey ... (Besmrtno).

Stari ... (Hottabych).

3 zadatak , Pronađite rimu i imenujte djelo i autora.

✓ Umjesto šešira u pokretu, stavio je ... (tavu). (S. Ya. Marshak. "Raspršeni čovjek.")

✓ I čuvar pasa došao je do Aibolita:

"Piletina me je kljucnula ... (u nos.) (K. I. Chukovsky." Aibolit. ")

✓ Evo mudraca prije Dadona

Ustao sam i izvadio iz torbe

Zlatni ... (pijetao).

(A. S. Puškin. "Priča o zlatnom pijetlu.")

✓ Imate vosak na vratu,

Pod nosom ... (mrlja).

(K. I. Chukovsky. "Moidodyr.")

✓ Muha je otišla na tržište

I kupio ... (samovar).

(K. I. Chukovsky. "Fly-Tsokotuha.")

✓ Mačka nije navikla jahati,

Kucnuo preko ... (kamion). (A. Barto)

Glazbena stanka "Pogodi crtić po pjesmi"

Igra "Ptice su stigle." (za fanove)

Pozvat ću samo ptice, ali ako iznenada pogriješite i čujete nešto drugo, morate pljesnuti rukama i reći gdje sam pogriješio. Počinjemo.
Ptice su stigle:
Golubovi, sise

Muhe i okretnice ...
-Što nije u redu? (muhe)
-A tko su muhe? (Insekti)
-U pravu si. Pa, nastavimo:

Ptice su stigle:
Golubovi, sise,
Rode, vrane,
Kockice, tjestenina.
-Ponovo pokrenite:

Ptice su stigle:
Golubovi, martenice
Ako djeca nisu obraćala pozornost na martenice, učiteljica objavljuje ocjenu: „Jedna nula u moju korist. Martene uopće nisu ptice. "
-Igra se nastavlja:
Ptice su stigle:
Golubovi, sise,
Lapwing, Siskin,
Ručke i brzine,

Komarci, kukavice ...
(Djeca mucaju i objašnjavaju)
Ptice su stigle:
Golubovi, sise,
Ručke i brzine,
Lapwing, Siskin,
Štorke, kukavice,
Čak su i sove dereze
Labudovi, starlingovi ...
-Sve dobro obavljeno!

II TURNO - LOGIČNO NATJECANJE

✓ Topi li se snježna žena ako navuče krzneni kaput? (Br)

✓ Prije koje osobe se uvijek skida pokrivalo? (Prije frizera.)

✓ Koji se grad najviše ljuti? (G. Grozni)

✓ Kako se zove dječja piletina? (Pileći)

✓ Kako se voda može prenijeti u sito? (Zamrzavanje)

✓ Kuća za novac? (Wallac)

✓ Od čega plivaju patke? (S obale)

✓ Zašto lete avioni? (Preko neba)

    Ona proba sve na zubu: bor, brijest i hrast. (Peel)

    Koje se kamenje ne može naći u moru? (Suha)

III   TOUR - KONKURSA "Pogodi tko?"

Svaki tim prima karticu s natpisom, na primjer: „učitelj“ i „liječnik“. Kapetan 1. tima naziva svog predstavnika predstavnikom 2. tima. Igrač 2. \u200b\u200btima mora bez riječi, uz pomoć pantomime, gestama, pokretima, objasniti svom timu koja je riječ izgovorena. Ovo je dano 3 pokušaja. Tada timovi mijenjaju mjesta. (Vozač, sportski radnik, krojač, čistačica)

Pogodi igru \u200b\u200bSmiley Tale

IV   TOUR - REBUSPogodi junaka knjige ("Baby i Carlson", "Cipollino")

Natjecanje „Reci riječ“ (za fanove)

Znate li uljudne riječi? Pa sad ću provjeriti ...

Dječak je pristojan i razvijen, govori na sastanku ... (Pozdrav).

Za dan kada smo bili jako umorni, kažimo svima ... (laku noć).

Stari panj pozeleni kad čuje ... (Dobar dan).

Kad se kajemo za poteškoće, kažemo ... (Oprostite, molim vas).

Upoznali ste prijatelja na ručku i rekli mu ... (Pozdrav).

Ako je sastanak navečer, recite mu ... (dobra večer).

Ako je djevojka bolesna, kašlje hripavo

I ona kihne opet otprilike pet puta, recimo joj ... (budi zdrav).

Ako ne možete više jesti, reći ćemo mami ... (hvala).

I u Francuskoj i u Danskoj kažu se zbogom ... (zbogom).

V   TOUR - SASTAVITE PROBABLJENOPredlaže se da timovi prikupljaju poslovice s izrezanih slika.

Igra za navijače

Tales pita: "A sada nas prepoznajte i vi, prijatelji!".

Kucao je i udarao po tanjuru nosom -

On ništa nije progutao i ostao nosom ...

A cesta je daleko i košara nije laka

Sjedila bi na panju, pojela pitu ...

Nema rijeke ili ribnjaka. Gdje se pije voda?

Vrlo ukusna voda u jami od kopita! ..

Crvena djevojčica je tužna, ne voli proljeće,

Teško joj je na suncu, jadnica je prelijeva suze! ..

Miš je pronašao kuću za sebe, miš je bio ljubazan:

Na kraju je u kući bilo mnogo stanovnika.

Što je vila napravila za Pepeljugu?
  "A dizalica kljuca i kvrga sve dok nije pojela sve" - \u200b\u200biz koje bajke ove riječi?

Kako se zove dječak kojeg su odgajali vukovi u džungli?
  Iz koje bajke su izražene ove riječi "Ne budi tužan, idi k Bogu, hoćeš li imati novo korito"?
Gdje je smrt mog prijatelja Koshcheija Besmrtnog?

Vodeći.

Naša igra je pri kraju.

Naporno smo radili za sve.

Vrijeme je za izradu zaliha

I ekipe nagraditi!

Nagrađivanje timova.

Intelektualna igra "Pametan i pametan"

cilj:

Povećati intelektualnu razinu razvoja djece i proširiti njihove vidike.

ciljevi:

1. Razviti kognitivne vještine: sposobnost promatranja, uspoređivanja, klasificiranja, generalizacije.

2. Razviti zanimanje za nastavu iz različitih predmeta.

3. njegovati upornost, volju i upornost u postizanju cilja.

4. Identificirajte najeruditijeg učenika.

Napredak događaja

I. Organizacijski trenutak .

Voditelj 1: Započinjemo s natjecateljskom igrom "Pametan i pametan."

Voditelj 2:

Super je što smo se danas svi ovdje okupili!
Cilj vidimo, a to znači da nas samo njeguje!
Imamo rezervno znanje za osvajanje vrhova!
Pametni smo i pametni. Vrijeme je za igru!

Voditelj 2: U našoj igri sudjeluju 3 ekipe ........... ..

Voditelj 1:

Odgovorite, je li vam drago što ste ovdje? (Da)
Imate li puno znanja? (Da)
Jeste li poveli duhovitost sa sobom? (Da)
Jeste li spremni za poštenu borbu? (Da)
Hoće li podržavati vjernog prijatelja na putu? (Da)
Hoćete li zajedno? (Da)

Voditelj 2:

Djevojčice i dječaci. Naše natjecanje „Pametan i pametan“ sastoji se od četiri etape. Prva faza „Matematičkog“ odvest će vas na područje matematike. Druga faza "Pismenosti" pozvat će mlade filologe. Treća faza „Književnosti“ pomoći će nam da saznamo koliko ste pročitali. Četvrta faza, "Ljubitelji prirode", uputit će nas na putovanje u prirodni svijet.

U svakoj fazi čekaju vas 3 pitanja. Morate odabrati jedan od njih. Broj bodova za pitanje koje sami birate. Žuti karton je 10 bodova, uključuje jedno pitanje, zeleni - 20, sastoji se od dva pitanja, a crveni - 30 bodova ima tri pitanja.


Voditelj 1:

Neka danas imate cijelu igru
Ima uspjeha!
Idi prijatelji! Igra zove!
Veselimo se svima!

Voditelj 2: Dakle, započinjemo prvu fazu   „Matematički”. Molim tim da odabere zadatak.

1 kartica ( Žuti karton-10 bodova)

Dvije kobasice kuhaju se 6 minuta. Koliko minuta će kuhati 8 kobasica? (6 minuta)

2 kartica ( zelena - 20 bodova)

1) Guske i psi šetali su dvorištem. Dječak im je prebrojao šape. Samo 8 šapa. Koliko gusaka i koliko pasa? (1 pas, 2 guske.)

2) Bilo je 8 stolica kraj stola u sobi. Dvoje preuređene na zid. Koliko je stolica bilo u sobi?

(8 stolica)

3 kartice ( crvena - 30 bodova)

1) Anya je predstavila 8 knjiga. Sve osim 5, pročitala je. Koliko je knjiga morala pročitati?

(5 knjiga)

2) Kokoši i jedan pas šetali su dvorištem. Ukupno je hodalo 10 šapa. Koliko je bilo kokoši? (3 piletine)

3) Kad guska stoji na dvije noge, teži 4 kg. Koliko će kilograma težiti ako stojite na jednoj nozi?

(4kg)

Voditelj 1: Pažnja, započinjemo s drugom fazom   „Pismenost”. Odabiremo zadatke.

1 kartica ( Žuti karton-10 bodova)

Iz slova koja trebate ispravno napraviti riječ BILUNIDK (budilica)

2 kartica ( zelena - 20 bodova)

1) Iz slova trebate pravilno napraviti riječ AOSNVMTKO (kozmonaut)

Postavlja štap na crtu -

Pređite na mali most. (Crtica)

3 kartice ( crvena - 30 bodova)

1) Iz slova koja trebate ispravno napraviti riječ BILUNIDK (budilica)

2) Pogodite interpunkcijski znak:

Na sićušno uho

Izgleda kao kovrča

Kaže nam da malo stanemo

Izaći će na stazu

Svima će zamijeniti nogu. (Zarezom)

3) Složite riječi po abecednom redu: grad, proljeće, lubenica, snijeg, krijes, lopta. (lubenica, proljeće, grad, krijes, snijeg, piknik)

Voditelj 2: Sljedeća faza nas očekuje   „Književni.” Odabiremo zadatke.

1 kartica ( Žuti karton-10 bodova)

Što je Pinocchio iz džepa jakne izvukao u "Country of Fools" prije nego što je tamo stavio zlatni ključ? (Pijavica)

2 kartica ( zelena - 20)

1) Ime pape Pinokio (Carlo)

2) Junak iz bajke, koji je živio u slavnom Dadonu, "izbrisao je granice svog kraljevstva" (Cockerel)

3 kartice ( crvena - 30 bodova)

1) Bajkovito drvo, u kojem "Znanstvena mačka, danju i noću, svi hodaju u krugu oko lanca. (Oak)

2) Nadimak ujaka Stepe (Kalancha)

3) Čarobnjak koji uvijek penje u bocu (Genie)

Voditelj 1: Pa dečki zadnja faza   naša igra "Ljubitelji prirode". Odabiremo zadatke.

1 kartica ( Žuti karton-10 bodova)

Sve kod ove ptice nije kao kod drugih - kljun nije ravan i nije zakrivljen, ali križ je križan, a pilići ga prikazuju ne ljeti, nego zimi.

(Klest)

2 kartica ( zelena - 20)

1) Koliko nogu ima pauk? (8)

2) Koji je najveći ocean na Zemlji? (Pacific)

3 kartice ( crvena - 30 bodova)

1) Tko ima uho na nozi? (kod skakača)

2) Koja divlja mačka ima uši na ušima? (Kas)

3) Koja je vaša omiljena poslastica od roda? (Žaba)

Voditelj 2: Konkurencija je gotova. Riječ za najavu broja bodova i imena pobjedničkih timova.

MKO "Srednja škola brusnica"

Intelektualna igra za osnovnoškolce

"Pametan i pametan"

Pripremila: Shatalina S.A., učitelj

2013-2014 akademska godina

ciljnatjecateljske igre "Pametan i pametan":stvaranje uvjeta za razvoj inventivnog razmišljanja, produktivnosti, digitalne pismenosti, učinkovite komunikacije i kreativnih sposobnosti mlađih učenika.

Ciljevi natjecanja u igrama

  • pojačati kognitivnu aktivnost djece;
  • doprinijeti razvoju sposobnosti ispravnog izražavanja svojih misli na ruskom;
  • stvoriti uvjete za razvoj samoorganizacije, sposobnost organizacije svojih aktivnosti, verbalizaciju znanja;
  • promovirati razvoj osobne odgovornosti i komunikacijskih vještina tijekom rada u timu.

Natjecateljska igra "Pametni muškarci i žene" usmjerena je na razvijanje sljedećih vještina dvadeset prvog stoljeća:

  • Komunikacijske vještine   - sposobnost stvaranja uvjeta za učinkovitu usmenu, pisanu, multimedijsku komunikaciju u različitim oblicima i kontekstima, njeno upravljanje i razumijevanje.
  • Kreativnost i radoznalost   - sposobnost samorazvoja, primjene novih ideja i donošenja ih drugim ljudima.
  • Sposobnost za rad s informacijama i medijima   - sposobnost pronalaženja, analize, upravljanja, integriranja, procjene i stvaranja informacija u različitim oblicima i na različite načine
  • Međuljudska interakcija i suradnja   - sposobnost rada u timu, biti vođa; preuzeti različite uloge i odgovornosti; raditi produktivno u timu; empatija; poštuju različita mišljenja.
  • Sposobnost postavljanja i rješavanja problema   - sposobnost prepoznavanja, analiziranja i rješavanja problema.
  • Društvena odgovornost- sposobnost djelovanja u interesu zajednice.

Očekivani rezultati:

osobnost:

  • biti svjestansebe kao dio tima (zainteresirani i aktivno sudjelujete u kolektivnom poslu);
  • objasnitisebi: „što želim znati“ (ciljevi, motivi) i „što sam naučio“ (rezultati);

Meta tema:

  • nezavisno sastaviti   plan za izvršavanje zadataka, rješavanje problema kreativne i pretraživačke naravi;
  • raditi   prema kolektivno sačinjenom planu, opći dogovor.

specijaliteti:

  •   probavitipočetne ideje o značajkama različitih zanimanja;
  •   objasniti svijetživotinje (insekti, pauci, ribe, vodozemci, gmazovi, ptice, životinje), gljive, biljke .
  •   odrediti svoj stav prema svijetu: dokazatipotreba za pažljivim odnosom ljudi prema živim organizmima.
  •   svjesnoslijedite algoritam za izvođenje radnji u izrazima sa i bez zagrade;
  •   koristitiu proračunima na razini vještina, poznavanje tabelarnih slučajeva množenja jednocifrenih brojeva i odgovarajućih slučajeva dijeljenja ;
  • biti svjestanizvorni govornici;
  • izdvojitiskupine homogenih objekata među različitima i davati imena tim skupinama ;
  •   razlikovatiizjave iz drugih rečenica, olovo   primjeri izjava   odreditiistinite i neistinite izjave .

fazenatjecateljske igre

Natjecateljska igra „Pametan i pametan“ provodi se u pet etapa.

  • Prva faza "zagrijavanja" ( područje općeg znanja).
  • Druga faza "Diplome" (Filologija).
  • Treća faza "Odijevanje kapetana" ( profesionalno usmjeravanje).
  • Četvrta faza "strijelca" ( matematika).
  • Peta faza "Putovanja planetom" ( svijet oko sebe).

Procijenjeno trajanjenatjecateljske igre :   45-50 minuta

Interdisciplinarna komunikacija:   „Svijet oko nas“, „Filologija (ruski jezik)“, „Matematika i IKT“.

Materijali i resursi potrebni za vođenjenatjecateljske igre.

oprema:računalo, projektor, ekran, interaktivna ploča, softver, pristup internetu, Wi-Fi, osobni Macbooks i   za svaku skupinu sudionika bubanj na lutriji, kutije u kojima su smješteni predmeti potrebni ljudima različitih zanimanja.

Didaktički i brošurni materijali:kartice sa zadacima za bubanj na lutriji.

Sudionici nagradne igre:Učenici 1-2 razreda sudjeluju u natjecateljskoj igri. Polaznici svake obrazovne ustanove predstavljaju tim od pet ljudi (kapetan i četiri člana tima).

Žiri natjecanja:Žiri se sastoji od učitelja (odgajatelja) sudionika natjecateljske igre.

Zadaci žirija:

  • ocjenjuju aktivnosti timova prema posebno razvijenim kriterijima;
  • obavijestiti sudionike o donesenim odlukama;
  • sudjelovati u postupku dodjele pobjednika i sudionika.

Nakon rezultata pet etapa, žiri određuje pobjednike i dodjeljuje ekipe.

Komentar učitelja. prezentacija   popratni tijek igre-natjecanja sastoji se od 17 slajdova.

  • 1 slajd naslov
  • 2 klizača. Karta igre. Pomoću hiperveza možete prijeći na odabrani slajd.
  • 3 klizača. Zagrijati. Povratak se vrši u smjeru strelice.
  • 4 slajd. Znalac. Hiperveza otvara igru \u200b\u200bu Leaningappsu. Povratak se vrši u smjeru strelice.
  • 5 slajd. Snajper. Povratak se vrši u smjeru strelice.
  • 6 klizača. Natjecanje kapetana. Povratak se vrši u smjeru strelice.
  • 7 slajd. Putovanje planetom. Hipervezom možete prijeći na željeni dijapozitiv. 1 - šuma. 2 - pustinja. 3 –ocean. 4 - livada, Prijelaz na krajnji slajd provodi se u smjeru strelice.
  • 8-11 slajdova. Sustav pokretanja je konfiguriran. Ako na sliku kliknete sliku viška životinje, slika nestaje. Ako je odgovor netočan, slika će se početi ljuljati.
  • 8 slajd. Šuma. Povratak na sedmi klizač vrši se u smjeru strelice.
  • 9 slajd. Pustinja. Povratak na sedmi klizač vrši se u smjeru strelice.
  • 10 klizača. Ocean. Povratak na sedmi klizač vrši se u smjeru strelice.
  • 11 slajd. Livada. Povratak na sedmi klizač vrši se u smjeru strelice.
  • 12. slajd. Čuvar zaslona (naslov slajda).
  • 13 slajd. Čestitamo pobjednicima.
  • 14-16 slajdova. Izvori (nisu prikazani)

Napredak događaja

I. Organizacijski trenutak.

Slide 1

Voditelj 1:   Započinjemo s natjecateljskom igrom "Pametan i pametan."

Voditelj 2:

Voditelj 1:Vaši mentori će ocijeniti našu konkurenciju.

Žiri zauzima svoja mjesta i prima zapisnike.Dodatak 1

Voditelj 2:   U našoj igri sudjelujte ...

Domaćin navodi imena obrazovnih ustanova koje sudjeluju u igri.

Voditelj 2:

Odgovorite, je li vam drago što ste ovdje? (Da)
   Imate li puno znanja? (Da)
   Jeste li poveli duhovitost sa sobom? (Da)
   Jeste li spremni za poštenu borbu? (Da)
   Hoće li podržavati vjernog prijatelja na putu? (Da)
   Hoćete li zajedno? (Da)

Slide 2

Voditelj 2:Djevojčice i dječaci. Naše natjecanje „Pametan i pametan“ sastoji se od pet etapa. Prva faza "Zagrijavanje" pomoći će vam da pokažete svoje opće znanje, horizonte, dobro pročitane. Druga faza "Pismenosti" pozvat će mlade filologe. Treća faza "Kapetanove haljine" posvećena je različitim zanimanjima. Možda će nekima od vas poslužiti kao vodič pri odabiru buduće profesije. Četvrta faza "strijelca" odvest će vas na područje matematike. U petoj fazi krećete na "Putovanje oko planete".

Voditelj 1:

Neka danas imate cijelu igru
   Ima uspjeha!
   Idi prijatelji! Igra zove!
   Veselimo se svima!

II. Prva faza

Slide 3

Voditelj 2:Dakle, započinjemo prvu fazu "zagrijavanja". Dodatak 2

Kartice sa zadatkom ugrađene su u bubanj za lutriju. Predstavnici svakog tima izmjenjuju karticu sa zadacima. Tim se savjetuje i daje odgovor na pitanje.

Kriteriji za ocjenu prve faze

III. Druga faza.

Slide 4

Voditelj 1:   Djevojke i dečki! Slijedi zadatak druge faze „Diplome“. Ovo je gramatička zagonetka. Sastoji se od riječi vokabulara. Iznad i ispod igrališta nalaze se slova. Trebate odabrati slovo i riječ u kojoj je to slovo. Pobjednik je tim koji će brže ispuniti zadatak.

(Svaki Macbook tim   LearningApps.org/watch?v\u003dgtd2m7ik)

Kriteriji za ocjenjivanje druge faze

IV. Treća faza.

Slide 5

Voditelj 2:   Treća faza je "Kapetanova haljina". Dodatak 3

Naši gosti bili su ljudi pet različitih profesija. Izložili smo njihove kombinezone i alate u različite kutije. Izgleda da smo nešto zabrljali. Predlažemo da pažljivo pregledate sadržaj vaših kutija i kutija vaših rivala. Pronađite uniformu svog kapetana i objasnite mu koju profesiju predstavlja. Budite oprezni!

(Alati, uniforme liječnika, kuhara, sportaša, mornara, građevinara raspoređeni su u posebne kutije na kaotičan način. Postoje predmeti koji ne pripadaju nijednoj od gore navedenih profesija).

Kriteriji za ocjenjivanje treće faze

V. Četvrta faza. Prvi dio.

Slide 6

Četvrta faza sastoji se od dva dijela.

Voditelj 1:   Četvrta faza je "Streličar". (Djeci se daju radni listovi. Dodatak 4)

Voditelj 1:   Predlažemo da razmislite o prvom krugu cilja. Napravite osam snimaka, popunite praznine i popunite nedostajuće brojeve. U tome će vam pomoći tablica množenja. Za izvršavanje zadatka daju se tri minute.

(Nakon završetka rada, obrasci sa ispunjenim zadatkom daju se žiriju.)

Kriteriji za ocjenjivanje četvrte faze (1)

VI. Četvrta faza. Drugi dio.

Slide 7

Voditelj 2:   Predlažemo da provjerite točnost pomoću drugog cilja. Otpustite četiri strelice (odaberite četiri broja) i osvojite točno 100 bodova. Pobijedit će onaj koji uspije pronaći više opcija.

Kriteriji za ocjenjivanje četvrte faze (2)

VII. Peta faza.

Slide 8

Moderator:

Uzet ćemo kartu svijeta
   Krenimo na put
   Po morima, oceanima
   Zemlje i kontinenti.
   (Autor pjesme Elena Knysh)

Moderator:   Djevojčice i dječaci. Mi započinjemo putovanje oko planete. Budite oprezni jer se neke životinje izgube. Vaš je zadatak odrediti koja je od životinja ušla u vanzemaljsko stanište. Pogodite zagonetku i otkrit ćete gdje smo.

Kuća je otvorena na sve strane,
   Ima natkriveni rezbareni krov.
Uđite u zelenu kuću -
   U njemu ćete vidjeti čuda!

djeca(prvi tim) odgovor u zboru: Šuma.

Slide 9

vodeći, Odredite koja životinja ne bi trebala živjeti u šumi. Ako date točan odgovor, tada višak životinja odlazi u svoje stanište. Ako je odgovor netočan, slika će početi njihati.

Na dijapozitivu se prikazuje šuma u kojoj žive paun, vjeverica, štene, zec, kengur, Elk.

Slide 10

vodeći: Nastavljamo naš put.

U njemu su velike gomile pijeska
   Nazivaju se dine
   I deve ih slijede
   Ispružen karavanom.

djeca(drugi tim) odgovor u zboru: Pustinja.

Na toboganu u pozadini pustinje nalaze se deve vuk, zmija, jarboa, rakunGušter.

Slide 11

Moderator:

Kraljevstvo riba, kitova, lignji,
   Morske zvijezde, meduze, koralji.

djeca(treći tim) odgovor u zboru: Ocean.

Na pozadini oceana prikazani su: štuka, kita, morskog psa,   rak, morske zvijezde, koralji.

Slide 12

Moderator:

S tobom hodamo po tepihu
   Nitko ga nije tkao.
   Širio se
   Leži u rijeci plav
   I žuto, i plavo, i al!

djeca(četvrti tim) odgovor u zboru: Meadow.

Na pozadini livade prikazani su: miš,   jelen, bumbar, leptir, prepelica, tetrijeb.

Kriteriji za petu ocjenu

VIII. Rezultat natjecanja-igre "Pametan i pametan".

Voditelj 2:Konkurencija je gotova. Riječ žirija da objavi broj bodova i imena pobjedničkih timova.

Predstavljanje pehara i diploma.

Intelektualna igra u vrtiću za starije predškolce od 5-7 godina "Pametna i pametna"

Autor: Boldareva Svetlana Aleksandrovna, praktični psiholog, odgajatelj, metodičar, predškolska obrazovna ustanova kombiniranog tipa br. 9 "Izlazak sunca", Shakhtersk.
opis:
  Metodološki razvoj bit će koristan nastavnicima predškolskih ustanova. Igra sadrži različite zadatke za djecu predškolskog uzrasta, koji razvijaju mentalne procese, brzu pamet, neovisnost. Glavni cilj igre: dijagnosticirati razinu pripremljenosti djece za školu.

tema, Intelektualna igra starijih predškolaca "Pametna i pametna"

cilj:
  - održavati interes za kognitivne aktivnosti;
  - razvijati pamćenje, mišljenje, pažnju, komunikacijske vještine;
  - educirati djecu u sposobnosti da preuzmu inicijativu u svrhu stjecanja novih znanja, upornosti, odlučnosti, domišljatosti, uzajamne pomoći

materijal:
  1.Kartice sa zadacima
  2. Glazbena pratnja ("Učitelj plesa", "Fanfares" (početak, nagrađivanje, Disk s glazbenim fragmentima iz dječjih crtića)
  3. Prezentacija
  4.Hero - Mary Poppins

Napredak igre:

Zvuči glazba.
Moderator:
Sunce je prije ustajalo,
  Dobro jutro svima poželjeli.
  I čestitam vam djeco
  Želim vam svima divno raspoloženje.
  Danas imamo neobičan dan,
  Igra nazvana - došlo je vrijeme.

Zvuči glazba, ulaze djeca.

Vrijeme je da nas upoznate
  Heroji dana - intelektualci,
  Predstavite se, dragi prijatelji,
  Svi se trebamo upoznati.
Prezentacija sudionika igre

  - Dakle, susreli smo se s timom sudionika, a sada vam predstavljamo još jedan tim - tim poštenog i objektivnog žirija koji će morati donositi teške, vrlo važne odluke.
Nastup žirija

Zvuči glazba. Mary Poppins „leti“ na kišobranu.
Mary poppins
  U bajci ću otvoriti vrata
  Jesu li svi prepoznali Mary Poppins?
  I za odrasle i za djecu
  Uvijek sam pun ideja!
  Tako da se možete razvijati
  Bilo kakve poteškoće
  Žurim vam pomoći
  Pozvat ću te u zemlju znanja!
  Predškolci, povucite se
  Svi me gledaju.
  Ponovite sa mnom zajedno
  Zakletve su ljubazne riječi:
  Kunemo se prijateljski
DJECA: Kunemo se!
  I nemojte sipati gorke suze.
DJECA: Kunemo se!
  Uz osmijeh, poteškoće u susret.
DJECA: Kunemo se!
  Sve se hrabro prevladava.
DJECA: Kunemo se!
vodeći: Dakle, naša je intelektualna igra otvorena i započet ćemo je s malo zagrijavanja (Slide br. 2)


Mary poppins
Slide 3


  Postavit ću pitanja svakom sudioniku. Za svaki točan odgovor, sudionik dobiva jedan bod.

1. Koje se drvo boji vjetra? (Aspen)
  2. Koja se ptica zove šumski liječnik? (Žuna)
  3. Tko pliva brže: piletina ili patka? (Duck)
  4. Koji je dan u tjednu?
  5. Kako se zove ptičja kuća načinjena ljudskim rukama? (Starling)
  6. Koliko sezona znate? (4)
  7. U kojem mjesecu djeca idu u školu? (Rujan)
  8. Koji napitak mogu dobiti od životinje? (Mlijeka)
  9. Što duže traje: godinu ili 12 mjeseci? (Isti)
  10. Koji cvijet ubosti prste? (Rose)
  11. Na kojem planetu živimo? (Zemlja)
  12. Od čega se žitarica kuha pilaf? (Slika)
  13. Životinja koja je izvukla Aibolita iz močvare? (Konj)
  14. Što se može vidjeti na nebu u toploj sezoni nakon kiše? (Rainbow)
  15. Koje je povrće potrebno za kuhanje borsch-a?
  16. Što mogu vidjeti zatvorenih očiju? (Sleep)
  17. U koje doba godine je mećava?
  18. Koliko je ljudi izvuklo repa? (3, ostale životinje)
  19. Kućni Djed Mraz. (Hladnjak)
  20. Što se može pripremiti, ali ne jesti? (Domaći)


vodeći
  - Zagrijavanje je završeno. Žiri iznosi prve rezultate. Pozivamo sudionike da zauzmu svoja mjesta.

vodeći: Pametni, smiješni i snalažljivi momci okupili su se u našoj sobi. I žiri i naša natjecanja pomoći će nam da odaberemo najpametnije. Slide 4 (vodeći popis konkurentskih zadataka)

Mary Poppins odabire okvir Entertainment Maths

vodeći: Momci, evo prvog zadatka - neobični primjeri voća.
  Zadatak: svaki primjer trebate pravilno riješiti i u prazne ćelije upisati broj koji odgovara broju plodova u primjeru. Slide 5


Mary Poppins skuplja karte, daje ih žiriju.
vodeći: Draga Mary Poppins! Molim vas pomozite nam da odaberemo sljedeće natjecanje na našem šarenom trgu.
Mary Poppins odabire trg Think-Guess
  Slide 6


vodeći: I opet zadatak s karticama. Ljudi, pogledajte sliku. S lijeve strane su različiti predmeti, a na desnoj je grafička slika njihovih dijelova.
  Zadatak: pronađite par predmeta i njegovu grafičku sliku te ih povežite ravnom linijom.

vodeći: Naš gost odabere sljedeći trg ... ..
Mary Poppins odabire trg Tajanstveni svijet prirode

vodeći: I ... moramo još malo raditi s karticama. Dakle, zadatak: odrediti gdje raste povezujući ravnu liniju Slide 8


vodeći: Mary Poppins! Ponovno vas molimo da navedete sljedeće natjecanje.
Mary Poppins odabire ABC od Security Square Slide 9


vodeći: Ljudi, molim vas da priđete ekranu.
Djeca izlaze na ekran.

Morate odgovoriti na pitanja koja će vam postaviti liječnik, inspektor prometne policije i Ministarstvo za vanredne situacije. Za točan odgovor dobijete jedan poen. Tko će prvi odgovoriti na pitanje?
Djeca se izmjenjuju odgovarajući na pitanja.
Inspektor prometne policije
  1. Mjesto određeno za hodanje pješaka naziva se ... a) pločnik; b) autocesta; c) ulica. Slide 10

2. Kako prijeći cestu ako u blizini nema semafora. Slide 11


  3. Kojim automobilom - Volvo, Audi ili Mercedes - biste se složili voziti se s neznancem? Slide 12


vatrogasac
  1. Što učiniti ako se u stanu pojavi dim: a) zamotajte lice u mokru krpu i napustite stan što je prije moguće; b) otvorite prozore i vrata tako da dim izlazi. Slide 13


  2. Što vatrogasac stavlja na lice kad ulazi u goruću sobu i zašto to čini? Slide 14


liječnik
  1. ladica (ormarica) u kojoj se nalaze lijekovi dostupni u kući. (Komplet za prvu pomoć.) Slide 15


  2. Uz pomoć kojih organa čovjek diše: a) mozak; b) srce; c) pluća. Slide 16


  3. Trenirajte tijelo hladnoćom. (Otvrdnjavanje.) Slide 17


Žiri sažima natjecanje, a naša gošća Mary Poppins zove sljedeće natjecanje.

Mary Poppins odabire trg Putovi bajke
vodeći: Ljudi, volite li bajke? Zatim vam predlažemo da se prošetate čudesnim stazama.
(Na ekranu su baloni numerirani. Dijete odabire balon s brojem.)

Dijapozitivi do bajki Dijapozitivi 18 - 27:
  1. "Zlatni ključ" - kapa, abeceda, kazalište


  2. "Sestra Alyonushka" - kopito, dijete., Djevojka


  3. "Žaba princeza" - strijela, močvara, Ivan Tsarevich


  4. "Tri medvjeda" - tanjur, stolica, medvjed


  5. "Maša i medvjed" - kutija, pite, djevojka


  6. „Snježna kraljica“ - palača, saonice, dječak


  7. "Thumbelina" - krtica, vodeni ljiljan, lastavica


  8. „12 MJESECA“ - KOSTER, košarica sa kišom, maćehom i sestrom


  9. "Priča o ribaru i ribama" - korito, mreža, starac.


  10. "Po naredbi štuke" - peć, kante, štuka.


Mary poppins: A sad mi najavite kreativni show "Prikaži gornju klasu!"
Djeca plešu uz glazbu „Učiteljica plesa“ s Mary Poppins

vodeći: Žiri neće lako sažeti rezultate ovog natjecanja. Vi ste sjajni!
  - Pozivamo vas da ponovo sjednete za stolove, a Mary Poppins da nazovemo sljedeće natjecanje višebojnog trga.

Mary Poppins odabire trg Chatterbox.
vodeći: Da biste dovršili ovaj zadatak, trebate napraviti zvučnu analizu riječi: mačka, pijetao, lisica i napisati prvo slovo riječi. Slide 28


  Bravo, uspjelo


Vodeći skuplja kartice, daje ih žiriju.
vodeći: Draga Mary Poppins! Molimo odaberite sljedeći natječaj!
Mary Poppins odabire Find Extra
vodeći: Evo, momci, preostala nam je posljednja karta. Slušajte zadatak: u svakoj grupi objekata morate precrtati po jedan suvišan.
  Slide 29


Vodeći skuplja kartice, daje ih žiriju.
Mary Poppins:   Zadovoljstvo mi je nazvati moje najdraže natjecanje „Pogodi melodiju“ i zamolim vas da mi se javite. Stanimo u jednu crtu i sada će za svakoga od vas otkriti melodiju iz svojih omiljenih pjesama, crtani filmovi i morat ćete je imenovati.
  Dakle, melodija zvuči za igrača na broju 6 (tko je prvi itd.)
vodeći: Dragi prijatelji! Tako je naš susret došao kraju. Svi ste dobro radili, dostojanstveno ste prošli teške testove, pokazali svoje znanje i domišljatost. Riječ našem žiriju.
(Žiri objavljuje rezultate intelektualne igre, ima nagradu)