Урок английского языка «Счастливая семья. Планируемые результаты обучения

Конспект урока английского языка в 3 классе

УМК «­­­Enjoy English» («Английский с удовольствием»)

учителя английского языка

БОУ г. Омска «Средняя общеобразовательная школа № 45»

Музафиной Виктории Александровны

Тема «Поговорим о животных»
Тип урока - урок знакомства с новым материалом
Планируемые результаты: развитые лексические навыки и навыки диалогической речи
Личностные (ЛР): развитие коммуникативных способностей (взаимодействие с другими обучающимися)
Метапредметные (МПР) : повторение знаний о частях тела
Регулятивные


    планировние;

    волевая саморегуляция

Познавательные

–структурирование знаний;

Осознанное построение речевого высказывания в устной форме
Коммуникативные

Умение слушать и вступать в диалог
Предметные (ПР):
- развитие навыков чтения

Расширение лексического запаса

Совершенствование навыков диалогической речи

Цель урока: развить лексические навыки (названия частей тела), развить навыки чтения и диалогической речи
Основные понятия: животное, часть тела
Межпредметные связи:
Место урока в разделе: первый урок по теме «Счастливые лесные уроки»
Оборудование: компьютер, аудиозапись, интерактивная доска InterWrite


Этап

урока


Цель этапа

Деятельность

учителя


Деятельность учащихся

Результат, универсальные учебные действия

1. Организационный момент

Организовать обучающихся для работы, подготовить к восприятию нового материала

Учитель по-английски спрашивает о дате, дне недели и объявляет новую тему «Happy green lessons» и спрашивает, как переводится ее название

Отвечают на вопросы учителя

целеполагание - как постановка учебной задачи на основе соотнесения того, что уже известно и усвоено учащимся, и того, что еще неизвестно

2. Актуализация знаний - Фонетическая и речевая разминка

Потренировать звуки, вспомнить изученный раннее материал перестроиться на речь на иностранном языке

Учитель показывает звуки, задает вопросы каждому обучающемуся

Повторяют звуки хором, шепотом, все вместе и по одному; отвечают на вопросы.

осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной форме

4. Постановка цели урока


Мотивировать обучающихся на работу и изучение нового материала

Учитель на инт. доске показывает разорванную картинку - паззл и объявляет, что собрав картинку ребята узнают о теме урока.
После того, как паззл собран,

учитель говорит о том, что сегодня ребятам предстоит узнать много новых английских слов и отгадывать загадки про животных


Собирают картинку у инт. доски.
Слушают, задают вопросы.

оценка – выделение и осознание учащимся того , что уже усвоено и что еще подлежит усвоению , оценивание качества и уровня усвоения

4. Активизация навыков аудирования

Развить навыки диалогической речи

Учитель привлекает внимание к картинке упр. 1 с. 32 из учебника, задание - прослушать диалог и восстановить его, вставив пропущенные слова из рамочки на с. 32

Обучающиеся выполняют задание, а в конце этого этого этапа выполняют упр. 2 с 33 и читают диалог по ролям в парах

смысловое чтение; понимание и адекватная оценка языка средств массовой информации;

самоопределение - личностное, профессиональное, жизненное самоопределение;

постановка вопросов – инициативное сотрудничество в поиске и сборе информации;


5. Первичное восприятие и усвоение нового теоретического учебного материала

Расширить лексический запас

Учитель знакомит учащихся с новыми словами по теме «Части тела». Введение новой лексики осуществляется с помощью картинок: слева - названия частей тела без перевода, но с транскрипцией. Учитель предлагает детям прочитать слова и соотнести их с картинками.

Читают слова, переводят, соотнося с картинками. Затем хором повторяют слова за учителем и читают их в парах.

преобразование модели с целью выявления общих законов, определяющих данную предметную область

6. Физминутка

Разнообразить деятельность обучающихся на уроке, дать возможность отдохнуть

Учитель вызывает несколько учеников по очереди, они проводят физминутку - читают стихотворение и показывают движения

Остальные обучающиеся хором повторяют слова и движения за ведущим

Смыслообразование; нравственно-этическая ориентация

7. Применение теоретических положений в условиях выполнения упражнений

Игра «Пожалуйста». Цель - применение новых слов в речевых ситуациях

Учитель произносит различные команды (с новыми словами по теме «Части тела») и сам выполняет их.

Обучающиеся должны выполнять только те команды , в которых прозвучало вежливое слово please.



8 Самостоятельное использование сформированных умений и навыков

Применение нового лексического материала в уст ной речи, развитие навыков чтения вслух и про себя

Учитель предлагает обучающимся прочитать рассказы о различных животных из упр. 4 с. 33 в учебнике.

Сначала ученики читают рассказы шепотом в течение 2 минут и соотносят их с картинками, а затем вслух.

поиск и выделение необходимой информации; применение методов информационного поиска

9. Обобщение усвоенного и включение его в систему ранее усвоенных ЗУНов

Повторить ранее изученные слова и грамматические конструкции, закрепить новый лексический материал, развить навыки работы на интерактивной доске.

Учитель показывает кроссворд на интерактивной доске и побуждает обучающихся отгадать его.

После этого учитель побуждает обучающихся самим придумать загадки, по образцу тех загадок, которые сегодня были на инт. доске


Обучающиеся вписывают слова, проверяют себя.

Дети читают загадки вслух и отгадывают.
Обучающиеся загадывают загадки, остальные отгадывают их.


поиск и выделение необходимой информации; применение методов информационного поиска, в том числе с помощью компьютерных средств;

выбор наиболее эффективных способов решения задач в зависимости от конкретных условий


10.Объяснение и понимание домашнего задания

Повторить диалогические клише, использованные на уроке, развить орфографические и лексические навыки

Учитель объясняет домашнее задание: вписать названия частей тела на картинке, вставить пропущенные фразы из диалога в рабочей тетради.

Обучающиеся слушают, записывают, задают вопросы.

Анализ; построение логической цепи рассуждений

11. Рефлексия

Осознать цель своей деятельности на уроке и ее результаты.

Учитель спрашивает о том, что нового сегодня узнали ребята, что им понравилось и не понравилось; выставляет оценки с комментариями.

Обучающиеся отвечают на вопросы.

оценка – выделение и осознание учащимся того, что уже усвоено и что еще подлежит усвоению, оценивание качества и уровня усвоения

Использованные источники и литература:

    УМК «Enjoy English» М.З. Биболетова, Обнинск, 2008.

    «Поурочные разработки по английскому языку» Е. В. Дзюина, Москва, 2011.

в рамках городского конкурса

“Академия урока”»

Н.Н. Короленя,

ГУО «Гимназия №7 г. Минска»

Цели урока:

1. Образовательный аспект:

2. Развивающий аспект:

Создать условия для

3. Воспитывающий аспект:

Способствовать

Сценарий урока

I Warming Up

II Famous and Successful

–Now, colleagues, look at the screen! There’re some portraits on it. Do you know who all these people are?

P --I’m not sure who is next to Marilyn Monroe .

T -Does anyone know?

P - It’s Sir Edmund Hillary , the first man to set foot on top of Mount Everest.

P --Does anyone happen to know the name of the woman next to Napoleon ?

P --I know. It’s Gabrielle Chanel , the French fashion designer. She created the little black dress, the perfect red lipstick and the world’s best- selling fragrance Chanel#5.

P --If I’m not mistaken it’s our famous countryman Tadeush Kostushko next to Thomas Edison .

T - Right you are.

- Which of these people in your view could have said the following: At the age of six I wanted to be a cook. At seven I wanted to be Napoleon. And my ambition has been growing steadily ever since?

P -It might be someone wealthy and ambitious. Is it Bill Gates?

T -I’m afraid, it is not.

P -Albert Einstein?

T ---No, these are not his words.

P -I guess the words could have belonged to an eccentric person. I’d say, Salvador Dali.

T --Absolutely. You’ve guessed! And do you have any idea what the man talking to a little girl does?

P-- He might be a doctor.

P-- A president.

P-- A writer.

P-- Could he be a teacher?

T –Yes, right. It’s a wonderful teacher Shalva Amonashvili who is adored by his little students.

T --Now look again at the phrases you’ve chosen before and try to apply them to some facts you know about these people.

P -My phrase can be directly applied to Mother Theresa , who dedicated all her life to those who needed her help and support.

P -I believe to do something for the first time one needs not to be afraid to set difficult tasks in life. I speak about Yuri Gagarin or people who are inventors like Thomas Edison .

P -I think about Michael Jordan . It’s not just his basketball skills that have made him popular; it’s his courage and determination to say I CAN DO IT! in spite of all failures he’s experienced in his life.

P -Definitely, Napoleon could have said: I’m a leader and achieved practically everything he had dreamed of.

P -It goes without saying such women as Marilyn Monroe and Princess Diana stood out in a crowd. Their talents and personalities were unique.

P -I like Michael Jackson’s songs. They really made a difference in this world.

T (addresses the phrase to the students who weren’t sure in their success in the lesson)

Could your phrase be applied to any of these people?

P -I guess it’s natural to doubt before you start something unusual. What really matters is to get over it.

T -I absolutely agree with all of you. It appears that you and they are similar-minded people. Amazing!

V The definition of success

T --I guess the best way to define success is probably to imagine thatsuccess is something alive.

How does it smell? (Sample answers: sweet, like flowers, like honey )

What is its taste like? (a hamburger, a juicy watermelon, an orange, a big cake, sugary )

What sounds does it make? (applause, fanfare, jazz, Mozart, an anthem, hurray!, Eureka!)

What does it look like? (the sky, smiles, awards, a gold medal, horizon, stars, salute, sun, light, the top of a mountain)

How does it feel? (smooth, warm, pleasant, soft, fluffy)

- Now how would you describe a successful person? (he has some charisma, lots of money, high social status, he is able to provide for his family, respectful, prosperous and good-looking )

T -Success can be achieved in various spheres of life. One person can be successful in many fields. But it’s you who make a choice. So which picture would you like to appear in and why?

P- I think every girl dreams of a happy, healthy family. If your home is filled with warmth, laughter, children’s voices, if you feel support, love and care and if you’re ready to give it in return, you’ve succeeded in life.

T -Alex, and where do you see Paul?

P -- Football , of course

P -Yes, I see my success in sports as I’d like to become a football player in the future, it’s great to win, score goals, get a gold medal, and what is more why not earn a lot of money for myself and my family?

P- I ‘d appear in the picture with a girl in a gown. Without good education one can hardly be successful. Profound knowledge and practical skills are the first step to success.

P -I agree with Dana but like my Dad I’ll get my way in business. I’ve already learned some secrets.

P -- I can’t climb a mountain. Nevertheless I have a feeling that I’m able to achieve something that nobody expects of me. So I’m with those who are on the top of the mountain.

P -I’d rather find a group of like-minded people and we’ll pull ourselves to the top together.

P - In my free time I enjoy knitting. I can imagine my success in my hobby. I dream of my own collection of knitted things which I could give my friends as presents.

P -Nobody has said about love yet. I’d put it in the first place in my life. I think deep inside everyone dreams of successful love.

T --Is it possible to be in all pictures at the same time?

P -It’s hard to say what’s in store for me in life but it’s not bad to try everything. Am I right?

VII T -Sure, you’re right. Now your preferences are clear.

Do you think it’s a good idea to create our own symbol of success?

And these colourful blocks could be the material we need. What does the symbol of success look like in your mind’s eye?

P ---A ladder

P ---A house

P ---A pyramid

T -Which idea do you like most?

PP -a pyramid

T- So, let’s build our pyramid of success. Each block suggests that we do a certain task written on it. You decide in which order to put our pyramid up. What shall we start with?(Students come up with their ideas. One student builds a pyramid on a smart board using the function drag & drop)

I T-You were brave enough to pick out the task called A Brain Teaser . It’s not an easy one.

Lots of people have been making an attempt to define success. The following three quotations are among the most interesting. But there’re some gaps in them. Workings in pairs try to guess the missing words.

1. Theodore Roosevelt said: “The most important single ingredient in the formula of success is knowing how to ____________.”

(get along with people)

Come up with your ideas, please.

We think it’s how to earn money , because it can allow you to live in conditions which can promote success, you’ll be able to pay for good education, have enough food to be healthy, to provide for your children. Let’s be realistic--money is a symbol of ability and achievement.

We disagree. Money can’t buy happiness or love. Our version is how to cope with failure. All people have their ups and downs, the point is not to quit, not to give up.

T -Thank you, who wants to add?

You can’t achieve success without coming in contact with people. Our answer is how to deal with people.

T -You’ve guessed it. The correct variant is how to get along with people.

2. Read the next quotation and try to find the two missing words.

“Success doesn’t consist of never making _______ but in never making the ________ one a second time.”

---George Bernard Shaw (mistakes, same)

Definitely the first missing word is mistakes as it goes with the verb to make.

T -OK , and what is the second one?

Maybe it’s the same . People should learn from their own mistakes to succeed.

T-Do other pairs have the same version? Right you are. Mistakes and the same are the missing words.

3. And together with Thomas Alva Edison try to define what a real genius is like: “Genius is 1 per cent _________________ and 99 per cent __________.”

(inspiration, perspiration)

We offer 1 per cent luck and 99 per cent hard work .

Our variant is 1 per cent talent and 99 per cent ambitions . A successful person should be ambitious, we think.

We still support the idea of 99 per cent hard work . It’s not enough just to be ambitious.

T : -And 1 per cent ?

Maybe 1 per cent creativity ?

T -You were very close to the truth. Edison’s exact words are: 1 per cent inspiration which is close to creativity and 99 per cent perspiration or sweat. I think he meant hard work here.

T - Which of these ideas do you support most?

Pair 2:-The third one appeals to us most. Success comes to those who deserve it for the effort they’ve put into it.

Pair 6: -We support the idea of the importance of social skills in success.

Pair 4: -We shouldn’t be afraid of mistakes in the way to success, they are our helpers, in fact.

2 Thank you. Now, ladies and gentlemen----An Interview

T - Who do you think we’re going to take an interview with today? Only Veronika knows my secret as she’s going to be a journalist today. Ksenia Golovataya , one of my best students, I take pride in the fact she was in my class two years ago, now she’s a successful student of Minsk State Linguistic University. Meet her.

Veronika: -Hi, Ksenia, we know you’re too busy with your studies now but still you’ve agreed to give us this interview online. Thanks a lot.

Ksenia: -Hi, Veronika, Natalia Nikolaevna, all guys and guests in the studio. It’s a pleasure to be with you.

Veronika: -Ksenia, we all think you’re a successful person. How would you define success?

Ksenia: - I would say success is not a final destination; it’s a long road consisting of many steps.

Veronika: -I wonder what impressions you have about our school, if years you spent here helped you succeed in life?

Ksenia: -- Years spent in school are of great importance to me. We were having lots of fun and at the same time we managed to improve our records, participated in the Olympiads and different extra-curriculum activities like Debate club. I’m still its active member. I think you should make the most of your school years. Our school provided everything possible for us to get on in life. Do you sometimes look at its emblem? Si Sapis, Sis Apis. It can become your personal motto in life.

Veronika: -Our audience would like to ask you some questions, if you don’t mind.

Ksenia: -I’ll answer them with pleasure.

P1 -Ksenia, how important do you consider the knowledge of foreign languages for a successful person is?

K-- I believe most of the audience would agree that nowadays the knowledge of at least one foreign language is the must. And the more you know the better.

P2 -Are there any disadvantages of success?

Ksenia: - Those who have achieved success make mistake when they just rest on their laurels. You should never stop at what has been accomplished. Laziness is the worst enemy of success.

P3 -Does personal background matter in success?

Ksenia: - Definitely. Family and friends provide us with help and support. They encourage us to move on. And teachers take us on a path of discoveries, which leads to success. Personal skills and abilities are of great importance, too.

P4 -How to put your abilities and talent to the advantage?

Ksenia: --Try to make the most of your abilities and constantly develop them. Only practice makes perfect. It is reasonable to evaluate your strengths and weaknesses and to use this knowledge.

Veronika:- And the last but not the least:

P5 -If somebody is shy and not so successful, what would you advise this person to do?

Ksenia: --My advice is never to give up. Ever tried? Ever failed? Try again! Fail better!

Veronika: -Thank you, Ksenia for such an interesting interview. We wish you great success in your life! Come to visit us!

Ksenia: K-It’s my pleasure. See you soon at our gymnasia!

Veronika: -See you!

A Sketch: (a student leaves his seat and sits down aside)

T -- Paul, what’s the matter with you?

Paul:-- You speak about success. And I’m a complete failure! Easier said than done. I don’t believe it’s for me.

P -Don’t worry, it’s hard when you’re alone. But we’re a team. We are all friends.

P -Do you know that the most successful people experienced failure many times, take Walt Disney, Albert Einstein, and Thomas Edison for instance.

P -Ksenia has just advised us not to give up.

P -The wise say in order to succeed you must fail, so that you know what to do next time.

T -- You’re right, guys. All troubles are easy to overcome if your friends support you.

You know, everyone has some obstacles in the way to success. So let’s take our next block called An Opinion Poll.

Each of you has a problem that is on the card you’ll choose.

Put your heads together and while mingling around ask for a piece of advice in your situation and at the same time help your partners cope with theirs. The phrases on the screen will be a hint. Do it while the music’s playing.

Giving advice

You’d better(+infinitive) is very strong advice. Its meaning is close to ‘you definitely have to’

You ought to…

If I were you, I’d…

You should…

It’s worth + -ing

It’s a good idea to…

You might find it useful to…

Why don’t you (+infinitive)…?

Remember to…

Your best bet is to…

The best thing to do is…

1. You want to make a good impression on a first date.(each prepares advice)

2. You always forget appointments and birthdays.

3. You want to earn some extra money to be able to go on holiday.

4. You need to find out some information on Einstein for a class presentation.

5. You have problems keeping up with English lessons.

6. You want to make a good impression for an interview.

7. You have just had a serious argument with your boyfriend/girlfriend/sister.

8. You feel bored in the evenings.

9. You are addicted to computer games.

10. You can’t wake up in the mornings and therefore you’re always late.

11. You are too lazy to take up sports though you don’t mind keeping fit.

12. You dream of being a leader. But you’re not sure if you’ll succeed.

T- Have you got the advice you were looking for? Share with us, please.

P1 … I’ll take the advice to…

P2 …I think doing sth will help me…

P3 … It’s no good to… . I’ll follow the advice to…

P4 ..... You know, I’ve found a great solution….. Thanks a lot!

P5…. I agree with all of you. I’ll…. Nobody is right in an argument.

P6… Really why not …?

SLIDE 22--That night for the first time in years, he dreamed he was flying. He soared through the fields of Italy, through the narrow winding streets of Venice and on beyond the Grand Canal, chasing the reddening sun across the sea.

T --Wonderful story, isn’t it? Has it inspired you? What are your special talents that can lead you to success? Share your ideas with us.

P1 -I think that like the boy I have good imagination, I always dream up, probably I could make up some stories that would be successful, who knows?

P2 -The story made me remember how once I managed to calm down a little girl, and Mum said I had a talent for it. Doing something for people is also a success.

P3 -My talent is cooking. I create my own recipes of various dishes, mixing sometimes unusual ingredients. It could become my business in the future or I’d have the most successful parties in Minsk.

P4 -I think I have a good command of English, so why not try learning at least one more language?

P5-My sister says I’m very patient and I get on with people well. Could it be helpful if I decide to be a good doctor?

T -I’d only dream of such a doctor, ….

P5 -I believe it’s just necessary to listen to your heart and everyone can find his/her talents.

A Surprise

(A student carries out a box with medicine called Pro-Success and advertises it)

And now---SURPRISE! Look what I’ve got! You ask what it is? It’s a breakthrough in medicine! ‘PRO-SUCCESS’ will solve all our problems in the wink of an eye. Take one capsule in a lifetime and it will pull you to the top. Pro-success guarantees you effortless success in any field you like. Don’t miss your chance!

T --Do you think it’s worth trying? Let’s open the box. Do you see a capsule? Open it, please. It’s empty. There’s only one note in it. Help me to read it. FILL IT WITH YOUR OWN CONTENTS. So as you see success doesn’t come effortlessly. What we can do is to make up our own recipe of success. Each of you will write on a paper and add your ingredient of success and we’ll see what mixture we’ll finally get.

1. Let’s put here a stroke of luck.

2. We can’t do without self-confidence , I think.

3. Success comes to people who set high goals and are full of determination .

4. Mix it with strong health , enough exercise.

5. Support of friends and family.

6. We can’t miss it-hard work.

7. I add enthusiasm and creativity .

8. The knowledge of foreign languages is a must.

9. Money does matter.

10 The knowledge of oneself and talent help succeed .

11. Care about your country ’s needs.

12. A team of like-minded people makes the process easier.

T - And I’ll add mine if you don’t mind-it’s just love .

A Game “Hot Ballooning”

T- -So, finally we’ve got our own formula of success. No doubt, all the ingredients are valuable. But aren’t you curious to know which of the components is the most important?

A game will help us. It’s called Hot Ballooning.

These are cards with your ideas about success. After each round of discussion you’re supposed to get rid of the four components which you consider less important.

What are you going to get rid of? What is your decision? What is your final choice?

What is left? Absolutely agree with you, my friends. First and foremost we need…LOVE

T -- Let’s have a look at our pyramid of success. It helped us to work out our own formula of success. Let’s mark the idea we base it on. (A student writes: LOVE)

You know, the problem we’ve been discussing today is unique as it doesn’t have a complete solution. The more you discuss it, the more new ideas you get. Still each of you has made an attempt to find your own idea of success today. And it’s wonderful!

Paul -Let me say.Our discussion helped me understand that each of us is talented and stands good chances to be successful in life.

T- We’re so happy to hear that, Paul. It means we’ve been a success! Congratulations!!!

Epilogue:

T --To crown it all up I’ve chosen the words of Norman Vincent Peale:

“Throw back your shoulders, let the heart sing, let the eyes flash, let the mind be lifted up, look upward and say to yourself… Nothing is impossible!”

Please keep them in your mind and let success attend you in all your kind undertakings!

And finally as a present for you and for all our guests meet an extremely successful person .

Hi, everybody. Why am I an extremely successful person?

Are you a rich businessman?

No, I’m not. My bag is full of something even more valuable.

Are you a magician?

Actually I’m not but who knows…

I see you give up. Ladies and gentlemen, I’m an extremely successful person as

I’m… (puts on accessories)… a clown.

I’m a success when you laugh. I smooth people’s troubles away and make them happier!

Конкурсный открытый урок английского языка в 8 классе по теме «Как быть успешным?»

в рамках городского конкурса

«Панорама инновационных образовательных практик

“Академия урока”»

Н.Н. Короленя,

учитель английского языка высшей категории

ГУО «Гимназия №7 г. Минска»

Мы живем в едином глобальном и взаимозависимом мире, в котором владение иностранным языком становится одной из важнейших, ключевых компетенций современного человека, средством профессиональной реализации личности, условием ее успешности.

Кроме того, знание иностранного языка на наших глазах из сугубо личной потребности вырастает до поистине государственных масштабов, становится национальным капиталом. Иностранный язык, интегрируясь с техническими науками и материальным производством, перерастает в непосредственную производительную силу.

Неудивительно, что дидактической парадигмой на современном этапе общепризнано коммуникативное обучение, ориентированное на такую организацию образовательного процесса, которая воссоздает все необходимые условия реального общения средствами иностранного языка.

Лозунг «Я общаюсь, значит, я учусь» в полной мере может быть отнесен к данному уроку, ибо это урок-общение, урок-размышление, урок-дискуссия.

В соответствии с принципами коммуникативно-ориентированного обучения речевое общение на уроке будет осуществлялось посредством речевой деятельности через деятельностные задания на основе свободного общения и посредством организации и проведения коммуникативных и ролевых игр. Основной акцент делается на успешную коммуникацию, а не на абсолютно правильную в языковом отношении речь, хотя важность языкового аспекта речи не исключается.

В целом, представляемый вашему вниманию урок, построен на ситуации свободного общения. Учащиеся получают возможность свободного выражения своих мыслей и чувств, мнение каждого участника общения не остается незамеченным, конечной целью такого общения является самовыражение личности, а иностранный язык выступает средством достижения этой цели.

Это сценарный урок, части которого логически подчинены рассматриваемой проблеме и ведут к ее решению. Структура такого урока при этом все же остается гибкой, так как учащимся предоставлена свобода выбора последовательности заданий, что, несомненно, мотивирует к общению, делает участников общения причастными к результату обсуждения. А так как данная проблема не имеет окончательного, единственно верного решения, то каждый ученик будет решать ее для себя сам, открывая свои новые личностные смыслы, создавая образы себя, мира, своих действий и поступков в нем. Как говорил Галилео Галилей: «Вы ничему не можете научить человека. Вы можете только помочь ему открыть это в себе».

Урок общения всегда ориентирован на личность ученика, опирается на его жизненный опыт, мировоззрение, настроение, интересы и склонности, строится на уважении к личности. А учитель и ученики - равноправные речевые партнеры: мнение ученика столь же уважаемо, как и мнение учителя.

Что может сделать общение, если оно подлинное? Немного, немало - создать человека. На наш взгляд особое внимание на уроке должно быть уделено духовности, сохранению и воспитанию вечных человеческих ценностей.

Проблема, вокруг которой концентрируется учебный материал урока - успешность личности, как быть успешным, затрагивает каждого из нас. Каждый человек проводит свою жизнь в поисках секретов успеха, которые могут определить его жизнь. «Пирамида моей жизни, основание которой было заложено еще до меня, должна подняться как можно выше», - говорил Иоганн Вольфганг Гете.

Следуя словам Марины Цветаевой: «Успех - значит, успеть», хотелось бы помочь ученикам своевременно задуматься над этим вопросом, подвигнуть каждого из них на решение сыграть свою симфонию успеха, музыку души, быть услышанными и по достоинству оцененными в этом мире. Главное, для того чтобы добиться успеха, человеку не обязательно рождаться под счастливой звездой. Каждый человек по праву рождения может добиться успеха, если он захочет сам. А вывод, к которому учитель подводит ребят на уроке, заключен в словах Альберта Швейцера: «Успех не является ключом к счастью. Счастье - вот ключ к успеху. Если вы любите то, что делаете, вы будете успешным».

Создавая свою формулу успеха, мы постараемся не забыть и о принципах, на которых был построен этот мир: любви к ближнему, милосердии, чистой совести.

Современный английский язык - это язык телекоммуникаций, сети Интернет. Информационно-коммуникационные технологии, которые использовались на уроке, призваны не только мотивировать учащихся к изучению английского языка, но и максимально приблизить общение на уроке к реальному, преодолеть языковые барьеры, расстояние и временные рамки, расширить образовательное пространство класса.

Весь урок сопровождается джазом - музыкой успешных людей, которые могут грустить, но никогда не поддаются отчаянью, а когда радуются, то щедро делятся этим прекрасным чувством со всем миром.

Данный урок без сомнения - результат совместного творчества учителя и учеников, влюбленных друг в друга.

Цели урока:

1. Образовательный аспект:

Раскрыть составляющие успешности личности, опираясь на отношение учащихся к проблеме, их жизненный опыт.

Повышать уровень коммуникативной компетенции учащихся.

Развивать умения диалогической и монологической речи (умения формулировать и аргументировать свою точку зрения в процессе дискуссии).

Совершенствовать навык планирования и организации учебной деятельности на уроке.

2. Развивающий аспект:

Создать условия для

Развития коммуникативных способностей учащихся,

Развития способности к критическому мышлению, анализу, синтезу, обобщению, выделению главного,

Развития творческой и познавательной активности учащихся в процессе индивидуальной и коллективной работы.

3. Воспитывающий аспект:

Способствовать

Воспитанию активной, целеустремленной, творческой личности, стремящейся к осуществлению поставленных целей и достижению успеха в различных видах деятельности;

Формированию ценностного отношения к миру, толерантности к мнению других людей, опыта социального поведения;

Воспитанию патриотизма, пробудить желание быть полезным своей стране, нравственные чувства: уважение, любовь к людям.

Сценарий урока

I Warming Up

--Good afternoon, dear ladies and gentlemen! Delighted to see you! Welcome to our club of intellectuals “Wise-Wiser-the Wisest”! We start!

Открытый урок английского языка в 3 «А» классе на тему: «Счастливая семья»

с применением следующих технологий: личностно – ориентированная,

деятельностная, коммуникативная, ИКТ, игровая.

Выполнил:

учитель английского языка 1 кв.к.

МБОУ ООШ № 3

Комагоркина С.В.

Тип урока: введение лексики по теме «Счастливая семья».

Цель: создание образовательной среды для овладения новой лексикой.

Задачи:

Образовательные:

Ознакомление учащихся с новой лексикой по теме «Счастливая семья».

Развитие навыков аудирования, чтения, говорения и письма по теме.

Развивающие:

Повышение уровня учебной мотивации;

Развитие памяти и логического мышления.

Воспитательные:

Воспитание уважения к членам своей семьи;

Воспитание умения работать в паре, группе.

Планируемые результаты обучения:

Личностные:

проявлять уважение к своей семье, ценить взаимопомощь и поддержку членов семьи и друзей.

Метапредметные:

П . Правильное воспроизведение слов. Умение осознанно строить речевое высказывание по образцу.

Р . Адекватно использовать речь для планирования и регуляции своей деятельности.

К . Задавать вопросы и отвечать на них. Строить понятные для партнёра высказывания.

Предметные:

возможность вести беседу о членах семьи.

Форма урока: комбинированный.

Оборудование: компьютер, интерактивная доска, классная доска, магнитофон, аудиозапись, дидактический материал (карточки с заданиями), наглядные пособия (картинки с членами семьи Лулу, смайлики).

Ход урока

I . Организационный момент

(Учитель проверяет готовность учащихся к уроку и приветствует их.)

Hello ,boys and girls !

(Дети приветствуют учителя.)

Hello! Hello!

Hello to you!

Hello! Hello!

We are glad to see you!

I am glad to see you too!

We have some guests present at the lesson. Let ’s greet them !

(Дети приветствуют гостей.)

- Hello!

Sit down, please!

Let’s begin our lesson.

II. Вводно мотивационный этап

We continue studying the Module «Family Moments». /Slide 1/

Look at the picture, please.

What shall we talk about? About… o…

(Темазакрыта.)

Family.

Yes, about family.

What do you think is it a happy family?

What’s the meaning of the word happy ?

- Yes, it is.

What is the topic of our lesson?

- А happy family.

- You are right! The topic of our lesson is « А happy family».

(Учительоткрываеттему.)

Good! Today you’ll learn to read, speak and write about family.

- Be very attentive as at the end of the lesson there will be a small test on the new words.

We’ll work according to the following plan:

we’ll check up your homework;

we’ll listen ;

we’ll speak ;

we’ll read ;

we’ll write a small test;

Урок английского языка по теме: «Кто творец семейного счастья?»

(Who is the creator of family happiness?)


Пояснительная записка :
В учебниках по английскому языку всегда есть темы, связанные с семьёй и семейными отношениями. Текст урока рассказывает о том, что нелегко создать семью. В материале предлагаются разные речевые упражнения, которые нацеливают учащихся на пересказ текста с выводами. Учащиеся должны уметь отвечать на вопросы по тексту, объяснять значение пословиц, опираясь на лексический материал урока. Все свои высказывания они должны подтверждать аргументами.
Они должны объяснить: кто же творец семейного счастья и на каких основных правилах держится настоящая семья. Этот материал предназначен для учащихся 9 –х классов.

Универсальные учебные действия:

Цель: формирование учащихся о семейном счастье;
Задачи:
Предметные:
умеют понимать основное содержание текста;
умеют соотносить заданные части речи;
умеют объяснить значение пословиц о семейном счастье;
Личностные:
умеют делать выводы;
умеют аргументировать свои высказывания.
Метапредметные: умеют брать примеры из исторических источников;
умеют опираться на свои собственные знания.

Ход урока:

1 . Вступительное слово учителя:
Dear students! All people in the world want to be happy. But what is happiness? There are many answers to this question. Happiness is a state when you are loved and you can love somebody as faithfully as you can. Happiness is peace.


As you see, we need very much to be happy. A man has to overcome many difficulties and achieve many aims during his lifetime.
There is such a prover” To strive, to seek, to find and not to yield”. (Бороться, искать, найти, не сдаваться)
It was the motto of a lot of heroes, who gave their lives for our Motherland.
But what’s family happiness? A family is a base of our society, children are born, new generations appear. Life goes on every day.
But it’s very difficult to create a good family, when all members of families are happy. So, what is the aim of our lesson?
2 . Учащиеся формулируют цель урока.
3 . Работа по тексту:

«Who is the creator of family happiness?»

Leo Tolstoy in his famous novel «Anna Karenina» wrote: «All happy families are alike». I believe it is true. When a family is happy, it means that all members of the family trust each other, tell each other about their joys and sorrows. The children love, respect and obey their parents.


The family plays a very important role in everybody’s life. Labour achievements, mood and what is called happiness depend on family relations. When young people marry, they sometimes think that happiness in their marriage will be created by somebody else, not by themselves. They are mistaken. To create a happy marriage is their own duty. Both husband and wife must create their happiness together. As an English proverb goes, «Marriage halves one’s rights and doubles one’s duties».

So, to create a happy family is a difficult problem, but everything depends on ourselves. It is very important to know well not only your future if you are a husband or a wife. It is also important to know yourself, because family life may reveal something new (and even not so good) in your own character. Only when each member of the family thinks about the happiness of the others will the family be happy.

4. a) Phonetic drill:


Happy, happiness, family, marriage, character, ability;


Famous, play, great, create, labour, mistake, take.

Believe, mean, keep up, reveal, each, achievements,
b) Answer these questions:

What did Tolstoy write in his famous novel “Anna Karenina?”
Do you agree with Tolstoy? What does happy family mean? What’s the role of a family today? What can you say about relationships in the family? Is it a difficult problem to create a happy family? Who can create a happy family?
c) What examples of good families do you know?
Pupil’s answers, look at the pictures please:


Karl Marx and his wife


Gorbachev and his wife Raisa


Mstislav Rostropovich and his wife - Galina Vishnevskaya


Kasatkina and Kolosov
d) Match verbs and nouns:



e) What are the basic principles of building a good family?

Pupil’s answers:
Happy family denotes:
mutual love, trusting each other, mutual understanding, mutual taking care of each other, respecting each other, helping each other, love each other…
f) Discussion:
“A happy marriage is a science, an art, hard work”.
Why?
Pupil’s answers.

g) Proverbs about family happiness:

(Пословицы о семейном счастье)
“Love is the matter of love”;
“Love is the true price of love”;
“There is a great force hidden in a sweet command”;
(слово – великая сила)
“The voice of one man is the voice of no one”
(один в поле не воин)
What do these provers denote? How do you understand them?

h) Установите соответствия между заголовками 1-6 и текстами A-F. Используйте свои ответы. В задании один заголовок лишний.

A. Leo Tolstoy in his famous novel « Anna Karenina» wrote: «All happy families are alike». I believe it is true. When a family is happy, it means that all members of the family trust each other, tell each other about their joys and sorrows. The children love, respect and obey their parents.
B . The family plays a very important role in everybody’s life. Labour achievements, mood and what is called happiness depend on family relations. When young people marry, they sometimes think that happiness in their marriage will be created by somebody else, not by themselves. They are mistaken. To create a happy marriage is their own duty. Both husband and wife must create their happiness together. As an English proverb goes, «Marriage halves one’s rights and doubles one’s duties».
C. A happy marriage does not mean that husband and wife must have similar characters, but the ability to understand each other. It’s really very difficult to keep up a marriage without mutual understanding. « Marriage is for life»- the English people say meaning that it should last all one’s life. But all people keep up their love for a long time. They may not know that a happy marriage is a science, an art, hard work.
D. You know, everyday life consists of many small things. Take, for example, housework. It takes up a great deal of time. But if all the members of the family help each other, if everybody has his special duties, keeping house won’t be so difficult.
E. So, to create a happy family is a difficult problem, but everything depends on ourselves. It is very important to know well not only your future if you are a husband or a wife. It is also important to know yourself, because family life may reveal something new (and even not so good) in your own character. Only when each member of the family thinks about the happiness of the others will the family be happy
1 . What does a happy family mean?
2. The role of family in our life.
3 . A happy marriage is a difficult job.
4 . Everyday’s duties.
5. How to create a happy family?
6 . Problems of family life.
Answers: 1-A; 2- B; 3- C;
4- D; 5- E.
i) Choose the correct answer:

1. A happy family denotes:

people do not trust each other;
people respect and love each other;
people suspect each other.
2. A happy marriage denotes:
parents quarrel every day;
parents support each other;
parents do not understand each other.
3. It’s a great problem to create a good and happy family because:
parents have difficult jobs, so they can’t pay attention to each other;
our life may reveal something new in people’s characters;
everything depends on ourselves.

j) Look at these pictures and try to understand:

are these families happy? what are your arguments?





Учебник: М.З. Биболетова, Н.Н. Трубанева «Enjoy English».

Цели урока:

  • Образовательные :
    • совершенствование коммуникативной компетенции учащихся;
    • активизация лексики по теме «Семья»;
    • развитие навыков монологической речи;
    • развитие навыков аудирования, чтения, письма.
  • Социокультурные :
    • знакомство с укладом жизни английской семьи.
  • Развивающие :
    • развитие коммуникабельности, умения сотрудничать;
    • развитие умения синтезировать, сравнивать.
  • Воспитательные :
    • воспитание семейных ценностей;
    • развитие эмоциональной и эстетической стороны в процессе обучения.

Использование технологий:

  • технология ИКТ для поддержания интереса к учебе;
  • здоровьесберегающие технологии (различные виды деятельности: устная речь, аудирование, чтение, письмо);
  • личностно-ориентированная технология обучения;
  • технология сотрудничества.

Оснащение урока:

  • компьютер;
  • магнитофон;
  • наглядность: постеры с изображением семей.

Используемые темы сайтов Интернета:

  • English proverbs and sayings.
  • Pictures on the topic « Family».
  • Family life in Britain.
  • Demographic situation in Russia.
  • You tube «Happiness».

ХОД УРОКА

1. Организационный момент

– Good morning students. I suppose you are fine today. Let’s start our lesson. To begin with, have a look at the board. Here you can see the plan of the lesson and its main topic « A Happy Family». We’ll try to follow it clearly.
Read these proverbs and comment them, please.

English proverb

If you want to be happy for a year, plant a garden,
If you want to be happy for life, plant a tree.

Chinese proverb

If you want happiness for an hour, take a nap,
If you want happiness for a day, go fishing.
If you want happiness for a year, inherit a fortune.
If you want happiness for a lifetime, help somebody.

There are also two sayings of the famous people about happy families.
All happy families resemble one another,
Each unhappy family is unhappy in its own way. Leo Tolstoy

You don’t choose your family.
They are God’s gift to you, as you are to them. Desmond Tutu

Tell me, please, what is happiness? As for me, happiness is a personal experience and creativity.

2. Основной этап урока. Развитие навыков аудирования

Работа с Work Book. Аудирование текста. (Listening)

Do you remember the happy moments in your life?

Работа в парах.

Happy moments

1. to go clubbing 2. to go on trips 3. to buy new clothes 4. to make new dishes
5. to cook for the family 6. to go to the cinema 7. to spend weekends with friends
8. to do hobbies 9. to go hiking 10.to visit interesting places.

Sad moments

1. to fight with smb.2. to have arguments3. to listen to sad music
4. to humiliate smb. 5. to be anxious 6. to be not well
7. to ignore smb’s opinion 8. to be angry with 9. to quarrel with 10. to get bad marks

We are going to watch the presentation: « My happy family» .Be ready to make up questions.

4. Ввод нового материала . Активизация лексики

Let’s discuss the problem of nuclear and extended families.

Compare these charts

Average size of family:

Russia – 3.2 people Britain – 2.4 people
Number of extended families

Russia Britain

1990 – 2.7mln 1990 – 2.9 mln
2008 – 1.07 mln 2008 – 2.4 mln

Who lives in an extended family? What is your experience? (Possible variants.)

I believe that I feel happier than my classmates because I live in an extended family. First of all, according to the statistics, children with brothers and sisters grow up less selfish than if they haven"t got any brothers or sisters .Children become more responsible, they have to look after their brothers and sisters. Parents really need some help, because actually it’s very difficult to look after all children. The next point is that a child can share private problems with their brothers and sisters. I am sure. relationships in the family are warmer.
However my opponents can argue that it takes a lot of time and money to bring up three or more children. They have less free time, they are tired all the time and their life is only their work and upbringing of children.

Let’s write the benefits and drawbacks of living in an extended family.

Benefits Drawbacks

Children Parents

1. less selfish 1. difficult to bring up children
2. more responsible 2. have less free time
3. look after their siblings 3. are tired
4. can share private problems 4. lack of free rooms
5. financial benefits 5. poor material circumstances, Maternity Capital
6. strong relationships 6. too noisy little children
7. cooperation, 7. lack of money
8. family business,
9. enjoying time together
10. love

5. Pause (You tube «Happiness». Video)

6. Changing Values and Norms of the British Family

The family in Britain is changing.

In the past, people got married and stayed married. Divorce was very difficult, expensive and took a long time. Today people’s views on marriage are changing. Many couples live together (cohabit) without getting married.
About 40 % of children in Britain are born to unmarried parents. People are generally getting married at a later age now and many women do not want to have children immediately. They prefer to concentrate on their jobs and put off having a baby until late thirties.
The number of single- parent families is increasing. This is mainly due to more marriages ending in divorce, but some women are also choosing to have children as lone parents without being married.

Answer the questions.

7. Recommendations: How to be happy in the family.